Bugun...
Reklam


Afyonkarahisar’da bulunan 3300 yıllık taş tabletler 139 yıl sonra deşifre edildi: Truva prensi ve Deniz İnsanları
Bir araştırmacı grubu, sonunda Afyonkarahisar'ın Beyköy köyünde bulunan 3300 yıllık taş tabletleri çözdü ve de gizemli "Deniz İnsanları" hikayesine ve savaşan bir Truva Prensi'ne ulaştı. Böylece savaşan Truva Prensi'ni anlatan 3300 yıllık taş levhasının bulunmasından 139 yıl sonra deşifre edilmiş oldu.

Afyonkarahisar’da bulunan 3300 yıllık taş tabletler 139 yıl sonra deşifre edildi: Truva prensi ve Deniz İnsanları

Dailymail’de yer alan habere göre yazıt, Truva’dan Muksus adı verilen bir prensin başını çektiği bir askeri kampanya sonrası Mira adlı güçlü bir krallığın yükselişini anlatıyor.

Hikaye, günümüz bilim insanlarının konfederasyon olarak tanımladığı “Deniz İnsanları”nın Ortadoğu’daki şehirleri ve uygarlıkları harabeye çevirdiği zamanları anlatıyor. Bu askeri fetihlere katılan Mira krallığı ise bahsi geçen denizci grubun bir parçası görünüyor.

Kriptolojik simgelere göre, krallık Deniz İnsanları’nın istilalarında belirleyici bir role sahipti ve Doğu Akdeniz’de Bronz Çağı’nın sona ermesine yardımcı oldu.

Diğer yandan, bazı bilim insanları yazıtların sahte olabileceği konusunda endişelerini dile getiriyor. Çünkü levhanın orjinali, 19. yüzyılda yok edilmişti ve modern şifre çözümü, o sırada akademisyenler tarafından gündeme getirilen kopyalara dayanıyor.

1
 

DÜNYADA OKUYABİLEN SADECE 20 KİŞİ
Orjinali 29 metre uzunluğunda olan taş yazıt, bugün sadece bir avuç insan tarafından okunabilen Luvi dilinde yazıldı. Günümüzdeki bazı oluşturulan tahmini listelere göre ise sadece 20 akademisyenin antik Anadolu yazı sistemini okuyabildiği belirtiliyor.

Bağımsız Hollandalı dilbilimci Dr. Fred Woudhuizen, yazıtın keşfinden 139 yıl sonra diğer araştırmacı grubuyla birlikte metni çözümlemek için çalıştı. LiveScience adlı bilim temalı internet haber sitesi, araştırma sürecinde yer almayan birkaç akademisyene konuyu sorduğunda ise, araştırmacılar yazıtın sahte olabileceğine dair endişelerini dile getirdi.

2
 

 

Fakat, Dr. Woudhuizen ve arkadaşları, çok az insanın antik dili okuyabildiği için böyle uzun ve karmaşık bir halde sahtesinin yaratılmasının ‘imkansız olmasa da son derece zor’ olduğunu belirtiyor.

Yazıt, şu anda Türkiye’nin batısındaki Mira’yı ve Truva’yı kontrol altında tutan Kral Kupantakuruntas’ı anlatıyor. Bir Truva Prensi olan Prens Muksus ise, günümüzde İsrail’de bulunan Ashkelon’u fetheden ve orada bir kale inşa eden Mira adına bir deniz keşif gezisinde öncülük ediyor. Metin, aynı zamanda Kral Kupantakuruntas’ın Mira tahtındaki yükseliş döneminden de bahsediyor. Walmus adında bir Truva kralının devrilmesinden sonra Kupantakuruntas’ın babası Kral Mashuittas Truva’nın kontrolünü ele geçirmişti.
Kaynak: SÖZCÜ

Bu haber 272 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI