Bugun...
Reklam


DÜNYA NASA astronotların DNA'larını değiştirecek
NASA, Mars'a giden astronotların yüksek radyasyondan korunmaları için DNA'larını değiştirmek istediğini açıkladı

 DÜNYA NASA astronotların DNA'larını değiştirecek

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi ( NASA), 2030'lu yıllarda Mars'a yapmayı planladığı yolculuklar öncesi hazırlıklarına devam ediyor.

Bu hazırlıklar kapsamında Uzay Dairesi, Mars'a gidecek astronotlarının DNA'larını yüksek radyasyondan korumak için değiştirmeyi planlıyor.

Mars yüzeyinde bulunan yoğun radyasyon nedeniyle kanser ve demans hastalığı gibi birçok riski taşıyan yolculuk öncesi NASA teknik patronu Douglas Terrier, "mürettebatın zırh veya elektromanyetik kuvvet alanı ile korunabileceğini, ancak bu durumun kullanışsız olduğunu" söyledi.

"İlaç tedavisinden genetik modifikasyona kadar çeşitli yöntemler arıyoruz. Aradığımız etik sonuçların deneme aşamasındayız" ifadelerini kullanan Terrier, uzay gemisinin günlük akışının, hastalıkları teşhis edebilecek robotik bir yapay zekaya devredileceğini de söyledi.

NASA ayrıca, uzay gemisinin bir bölümünü koruyucu su tabakasına sokarak ve astronotların hücrelerini düzeltmek için biyo-mühendislik yöntemlerini kullanarak astronotları güvende tutmayı planlıyor.
Kaynak: HABERTÜRK

Bu haber 216 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI