Bugun...
Reklam


Evyapımı denizaltında esrarengiz kayıp
Ev yapımı Nautilus denizaltısı Cuma gecesi Danimarka açıklarında battı. Başarılı gazeteci kayıp.

Evyapımı denizaltında esrarengiz kayıp

Evyapımı denizaltında esrarengiz kayıp

İsveç’in güneyinden Trelleborg kentinden 30 yaşındaki gazeteci bayan Kim Wall denizaltı kazası sonrası kayboldu. Olay Wall’ın, 10 Ağustos Perşembe günü, 46 yaşındaki Danimarkalı mühendis Peter Madsen’in kendi olanakları ile yapmış olduğu denizaltı ile yolculuk etmesi ile başladı. Peter Madsen daha öncesinde iki denizaltı daha üretmiş ve bu üçüncü denizaltısı Nautilus’u 1.5 milyon Danimarka kronuna mal etmişti. Madsen aynı zamanda roket çalışmaları yürütüyor ve bu çalışmalar sonucunda bir roket üretmeyi hedeflemekteydi. Yapmış olduğu son denizaltıyı, bu tasarının çalışma merkezi olarak kullanmaktaydı.

10 Ağustos Perşembe akşamı Madsen ve Wall birlikte, Nautilus adlı denizaltı ile Kopenhag’dan yolculuğa çıktığı bilinmektedir. Denizaltının beklenen saatte geri dönmemesi üzerine Cuma gecesi yerel saatle 02.30’de denizaltı için arama tarama çalışmaları başlatılır. Arama çalışmalarında sürerken, civardan geçen bir gemi tarafından batmak üzere olan denizaltına ulaşılır ve denizaltının üzerinde bulunan Madsen kurtarılır. Wall’ın erkek arkadaşı ise aynı gün Wall hakkında kayıp bildiriminde bulunur. Madsen, denizaltının teknik bir arıza sonucu battığını ve denizaltı battığında yalnız olduğunu açıklamasına rağmen Wall’ın ölümüne yol açmaktan gözaltına alındı. Danimarka kanalı TV2’ye konuşan Madsen, Wall’ı Perşembe saat 22.30’da Refshaleøen bölgesindeki Halvandet lokantasına bıraktığını açıkladı. Konu ile ilgili sms kayıtları olduğu basına yansıdı. Olay sırasında denizaltında yalnız olduğunu iddia eden Madsen hakkında Danimarka savcısı bilinmiyen biryerde ve bilinmeyen bir şekilde Wall’ı öldürme şüphesiyle soruşturma başlattı.

Kim Wall, Amerika’nın Columbia Universitesi’nden İsveç – Amerikan Vakfı’nın bursu ile gazetecilik eğitimi almış, daha sonrasından da The Guardian, New York Times, Time, Vice ve Foreign Policy gibi tanınmış günce ve dergilere haberler yapmıştı. Wall; Haiti, Kuzey Kore ve Amerika hakkında haberler yapmakta idi. Arkadaşları, Madsen’in bu denizaltı gezisini Amerikan bilim dergisi Wired için yaptığı belirttiler. Sonbaharda ise daha öncesinde çalıştığı South China Morning Post güncesi ile alakalı bir iş için Çin’e yolculuk edileceğinden bahsedilen Wall’ın ailesi kızlarının bulunacağından umutlu olduklarını açıkladı.

Pazar günü, 7 metre derinlikte batmış olarak bulunan, 18 metre boyunda, 3 metre eninde ve yaklaşık 33 ton ağırlığındaki denizaltı su üstüne çıkarıldı. Danimarka Nyteknik dergisinden edinilen bilgilere göre Madsen’in tam bir mühendislik öğrenimi olmadığı, mühendislik üzerine dersler alan, kendini yetiştirmiş bir mücit olduğu belirtilmektedir.

Denizaltı ve mücitin görüntüleri.HABER VİDEOSU

Bu haber 485 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI