Bugun...
Reklam


Fırat Tanış’tan, zeytinlikleri hedef alan tasarıya ince gönderme
Fırat Tanış, zeytinliklerin idam fermanı sayılan tasarıya tepki veren Tarkan'a, "Tarkan'ın zeytinlikleri mi varmış? Ne yapacakmış zeytinlikleri? O şarkılarını söylesin" diyen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'ye sert çıktı. Tanış, Twitter'da "Bakanın zeytinlikleri mi varmış" diyerek gönderme yaptı.

Fırat Tanış’tan, zeytinlikleri hedef alan tasarıya ince gönderme

Hükümetin zeytinlik alanlara yatırımın önünü açan tasarısına sanat dünyasından tepkiler gelmeye devam ediyor. 117 milyon zeytin ağacı için idam fermanı sayılan 3573 sayılı Zeytin Ağacı Koruma Kanunu'nda yapılacak değişiklikler, zeytinlik alanların tanımının değişmesine neden olacak ve zeytinlikler termik santrale, toplu konuta, sanayi tesislerine, maden ve taş ocaklarına dönüştürülebilecek.

HÜKÜMETİN YEDİNCİ GİRİŞİMİ

Zeytinciliği bitireceği için gelen tepkiler üzerine hükümet tarafından daha önce 6 defa geri çekilen Zeytincilik Yasası 7'nci kez Meclis'e getirildi. Zeytinliklerin imara açılması planına tepki veren isimlerden biri çevre konularına duyarlılığıyla bilinen Tarkan olmuştu. Sanatçı, Twitter hesabından “Zeytin ağaçları Anadolu'nun hazinesidir belleğidir. Rant için zeytin ağaçlarına kıymayın” yazmıştı.

BAKANIN YORUMU ŞOKE ETTİ
Zeytin, mera ve kıyıların kaderinin görüşüldüğü Meclis Sanayi Komisyonu’nda zeytin üreticileri ile AKP’li vekiller arasında tartışma çıktı. Bu sırada bazı milletvekilleri Tarkan’ın da Twitter üzerinden tasarıya tepki verdiğini dile getirdi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise Megastar Tarkan’ın zeytinlik tepkisine “Tarkan'ın zeytinlikleri mi varmış, ne yapacakmış zeytinlikleri? Tarkan'ın şarkılarını seviyoruz. Tarkan şarkılarını söylesin” demesi şaşkınlık yarattı.

tarkan21
 

Bakan Özlü’nün bu tepkisi üzerine bir başka sanatçı Fırat Tanış, sosyal medya hesabı üzerinden önce bir gönderme yaptı. “Sayın bakanın zeytinlikleri mi var?” yazan Tanış’a takipçilerinden de destek yağdı. Sanat dünyasından birçok isim zeytinlik alanları hedef alan bu tasarıya şiddetle karşı çıkıyor.

twitler
 


Hükümet, tepkiler üzerine zeytin katliamını öngören maddelerde yumuşamaya gitse de zeytinlik alanlara hükümetin kamu yararı gördüğü her türlü maden ve sanayi yatırımı yapılabilecek. Bu yatırımlar için zeytin ağaçları kesilebilecek. Kesilen ağaçlar için ağaç başına 4 bin lira ceza ödenecek. CHP’li vekiller bu haliyle de zeytinliklerin büyük tehlike altında olduğunu söylediler. Zeytin üreticileri komisyon salonunu terk etti. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi İcra Direktörü Dr. Mustafa Tan, “Sizin zeytin üreticisine saygınız var mı?” karşılığını verdi. Başka bir üretici de milletvekillerine “Binlerce yıllık ağaçları siz dikmediniz, siz kesemezsiniz” dedi.

 HABER VİDEOSUZeytin katliamının önü açıldı! paylaşan: Sozcu


Kaynak: SÖZCÜ

Bu haber 475 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI