Bugun...
Reklam


"Genelev Değil Cami Açıyoruz"
Caminin açılışını yapan ve cuma namazını orada kılan kurucusu Seyran Ateş, “Kadın, erkek, Sünni, Şii, heteroseksüel ve eşcinsel herkesin yan yana dua edebileceği bir yer olacak” dedi.

"Genelev Değil Cami Açıyoruz"

 Kadın ve erkeklerin birlikte ibadet edeceği Almanya’nın ilk camisi Berlin’de açılmıştı. ‘Liberal’ cami, ilk başta St. Johannis Protestan Kilisesi’nin çatısı altında ayrı bir mekanda hizmet vermeye başlamış ve aynı zamanda eleştiri oklarının da hedefi olmuştu. Hukukçu ve yazar Seyran Ateş’in girişimiyle kurulan ve açılışına Alman basınının büyük ilgi gösterdiği “İbn Rushd-Goethe” camisinde kadınların namaz kılarken başını örtme zorunluluğu bulunmuyor ve camiye burka ve peçe takanlar alınmıyor. Camide ayrıca bir Cem Evi, akademik araştırma merkezi ve LGBT bireyler için özel mekanlar açılacağı açıklanmıştı. Amerika'nın Sesi'nden Cem Dalaman'ın haberine göre Almanya’da Sünni cemaatler arasında bir ilki oluşturan cami girişimine özellikle sosyal medya üzerinden çok sayıda tepki geldiği görülüyor. 4 milyon 500 binden fazla Müslümanın yaşadığı Almanya’da cami ve mescit olarak kullanılan ibadethane sayısı 2 bin 750. Camiye önayak olan Ateş, daha önce kadın hakları avukatlığı yaptığı dönemde saldırıya uğramış ve ağır yaralanmıştı.

Caminin açılışını yapan ve cuma namazını kılan Ateş, “Kadın, erkek, Sünni, Şii, heteroseksüel ve eşcinsel herkesin yan yana dua edebileceği bir yer olacak” şeklinde konuşurken, ‘liberal’ camiye yönelik tepkileri haksız ve anlamsız bulduğunu söyledi ve "Çağdaş Müslümanlığın da kabul görülmesi gerekir" dedi. Ateş ayrıca "Biz cami kuruyoruz, genelev kurmuyoruz burada. Akıllarına bunu sokmaları gerekir." ifadelerini kullandı. Öte yandan Federal Hükümet tarafından alınan bir karar uyarınca, bundan sonra Almanya’da çalışmak isteyen imamlardan Almanca bilgilerini kanıtlamaları istenecek. Hükümet, imamların Almanca bilmemelerinin uyum sürecini zedelediği görüşünde.

 
Kaynak: ajanslar

Bu haber 299 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI