Bugun...
Reklam


İsveç’te akıl almaz cinayet
İsveç’in güney batısında yer alan Arboga kentinde yaşanan ve suç tarihine ‘Arboga Olayı’ olarak geçen cinayetler konusunda, Arboga kadını olarak anılan 42 yaşındaki Johanna Möller suçlu bulundu.

İsveç’te akıl almaz cinayet

İsveç’in güney batısında yer alan Arboga kentinde yaşanan ve suç tarihine ‘Arboga Olayı’ olarak geçen cinayetler konusunda, Arboga kadını olarak anılan 42 yaşındaki Johanna Möller suçlu bulundu. 

Toplumbilim eğitimi alan ve daha önceleri sosyal hizmetlerde devlet memuru olarak çalışan Johanna Möller’in anne ve babası, gece yazlıklarında uyurken bıçaklı saldırıya uğradı. 3 Ağustos  2016 tarihinde gerçekleşen saldırıda, Möller’in babası yaşamını kaybederken, annesi ağır yaralı olarak kurtulmuştu. Saldırıyı gerçekleştiren zanlı olarak Möller’in 20 yaşındaki erkek arkadaşı Afgan uyruklu Mohammad Rajabi tutuklandı. Rajabi, cinayeti Möller’in baskı ve yönlendirmelerine dayanamadığı için gerçekleştirdiğini açıkladı. Bu gelişmeler ardından gözler Möller’in 2015 Ağustos’unda öldürülen eski kocası Aki Paasila cinayetine çevrildi. Paasila’nın boğularak öldürüldüğü adli tıp raporları ile kanıtlandı. Möller’in bu cinayetle de bağlantısı ortaya konuldu ama kanıt yetersizliğinden dolayı bu konudan suçlu bulunamadı . Möller’in sosyal hizmetlerdeki işini bıraktıktan sonra, yalnız gelen göçmen çocuklar için bir barınak kurmuş. Devlet tarafından iktisadi olarak desteklenen bu barınakta, o dönem 18 yaşında olan erkek arkadaşı Rajabi ile tanışan Möller, Rajabi ile birlikte yaşamaya başlamıştı.

Savcı, cinayet silahını Möller’in tutmamış olmasının cinayeti işlemediği anlamına gelmeyeceği yönünde görüş belirtti. Jessica Wenna, Möller’in iki cinayet ve bir de cinayete teşebbüsten ceza talep etti. Mahkeme Möller’i cinayet, cinayete teşebbüs, belgede sahtecilik, rüşvet ve memura hakaret gibi suçlardan, Rajabi’yi de cinayet ve cinayete teşebbüs suçlarından suçlu buldu. 

Mahkeme, Möller ve Rajabi’nin adli sinir hastalıkları uzmanları tarafından akıl sağlıklarının incelenmesinden sonra cezanın verilmesine karar verdi. İsveç yasalarına göre suçlu, suç işlendiği dönemde aklen ve ruh sağlığı bakımından ciddi hasta kabul edilirse, hapishane yerine ruh ve sinir hastahanesinde bakıma alınmaktadır. Olay ile ilgili bir başka sorun da,  Rajabi’nin yaşının ortaya çıkarılması noktasında süregelmektedir. Rajabi olay işlendiği dönemde 20 yaşında veya 20 yaşından küçük ise ömür boyu hapis cezası almamaktadır. İddia makamı, İran devletinden alınan belgelere dayanarak Rajabi’nin olay sırasında 23 yaşında olduğunu iddia etmektedir. Rajabi ise yaşının 21 olduğunu belirtmektedir.

Johanna Möller ve Muhammed Rajabi'nin görüntüleri.HABER VİDEOSU

Bu haber 614 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI