Bugun...
Reklam


İsveç’te ’Muhammed, Abdullah defol’ sesleri
İsveç'in başkenti Stockholm'ün göbeğinde Afgan çocuk ve gençlere ’Muhammed, Abdullah defol’ , ’göçmenler evine ’ sözleri ile saldırıldı.

İsveç’te ’Muhammed, Abdullah defol’ sesleri

İsveç’in başkenti Stockholm’de Meclis binasının bulunduğu Myntorget alanındaki göstericilere, İsveç ırkçı oluşumu Kuzey Gençlik anlamına gelen Nordisk Ungdom tarafından saldırıldı. İsveç Meclisi’nin İsveç’e sığınmacı olarak gelen Afgan çocukları sınır dışı kararı alması bazı çevrelerde tepki ile karşılandı. Meclis’in bu kararına, Afgan gençler bir süredir yasal bir oturma eylemi ile tepki göstermekteydi.  Meclis önünde toplanan Afgan çocuk ve gençlere ’Muhammed, Abdullah defol’ , ’göçmenler evine ’ sözleri ile saldıran Kuzey Gençlik üyeleri polis müdahelesi ile dağıldı. Kuzey Gençlik üyelerinin sözlü tacizine muhatap kalan  Afgan gencin, ırkçılara sözlü cevap verirken; İsveçli yaşlı bir kadının saldırısına uğradığı ama polisin kadına herhangi bir müdahelede bulunmadığı görüldü. Saldırıya uğrayan Afgan gençlerin el ele tutuşarak halka oluşturduğu ve herhangi bir karşılık vermediği gözlendi. 

Konu hakkında konuşan 2010 yılında oluşan Nordisk Ungdom’un kurucuları arasında yer alan ve eski başkanlarından Fredrik Hagberg, ’Afgan çocukların kendini güvende hissedip hissetmemesinin aldırış ettiği en son şeylerden biri olduğunu söyledi.’ Ayrıca, Fredrik Hagberg’in 2013 Mart ayında İsveç Ordusu’nun 13. Güvenlik Taburu’nda asker olarak işe alındığı ama Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Ukrayna ırkçılarına yönelik yapmış olduğu konuşmadan sonra işine son verildiği belirtildi. Ukrayna ırkçı partisi Svoboda’nın davetlisi olarak orda bulunan Hagberg, konuşmasında etnik karışmanın ve eşcinselliğin olağanlaştırılmasının tehlikelerinden bahsettiği belirtildi.

 HABER VİDEOSU

Bu haber 1985 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI