Bugun...
Reklam


Katar Krizinin Altındaki ABD Çıkarları
Amerika’nın Katar ve Suudi Arabistan arasındaki gerginlikte Riyad yönetimine arka çıkmasına rağmen, Katar deniz kuvvetleri 16 Haziran 2017 tarihinde Amerika deniz kuvvetleri ile Fars Körfezi sularında ortak tatbikat düzenledi.

Katar Krizinin Altındaki ABD Çıkarları

Katar savunma bakanlığı bu bağlamda yayınladığı bildiride, ortak tatbikata Amerika ve Katar deniz kuvvetlerinden 12 takımın katıldığını duyurdu. Günübirlik düzenlenen tatbikatta farazi düşman mevzileri top atışlarının hedefi olurken, çeşitli deniz silahları ve teçhizatları kullanıldı.
Suudi Arabistan ve Katar arasındaki gerginlikte, Trump’ın açıkça Riyad’a destek çıkmasına rağmen, acaba Doha, Amerika ile ortak tatbikat düzenlemekten nasıl bir amaç hedefliyor?

Görünüşe göre Katar’ın en önemli hedefi, Amerika’ya “güvenlik bağımlığının devam etmesini” göstermektir. Katar el-Adid hava üssü, Amerika’nın yurt dışı en büyük hava üssü olarak 10 bin Amerikan askerini ağırlıyor. Aynı zamanda Katar el-Siliye üssü de Amerika’nın fazla askeri teçhizatına ev sahipliği yapıyor; böylece muhtemel bir savaşta Amerika bu teçhizatı kullanabilir. Aslında Katar Amerika’ya askeri üs tahsis ederek, bir nebze kendi güvenliğini Washington’dan satın almıştır. 

Fakat Katar ve Arabistan arasındaki gerginlikle ilgili Trump’ın tepkisi, ayrıca 2013 yılında Riyad ve Washington arasındaki gizli anlaşma sonucu Katar’da iktidarın Şeyh Hamd’dan Şeyh Tamim’e el değiştirmesi, güvenliğin “başkasına bağlı olma” politikasının Al-ı Sani yönetiminin iktidarda kalmasını garantileyemeyeceğini gösterdi. Bu yüzden askeri tatbikat ve de Amerika’dan 12 milyar dolar silah satın alınması, Katar’ın büyük hatası olan Amerika’ya “ güvenlik güveninin” devamıdır.

Dikkat edilmesi gereken ikinci konu ise ortak tatbikatta farazi düşmanın topçu ateşle imha edilmesidir. Burada “Acaba bu farazi düşman Arabistan mı” sorusu akla geliyor. Eğer bu doğru ise Katar yönetimi yine yanlış yolda, zira nasıl ki Amerika, Siyonist rejimi Arabistan’a tercih ediyorsa, aynı şekilde Arabistan’ı Katar’a tercih ediyor. 

Görünen o ki kendi politikaları ile başta Katar ve Arabistan olmak üzere Arap yönetimleri arasında güvensizlik ve gerginliği arttıran Trump, şimdi de Katar’ın yüzeysel politikalarından, ekonomi çıkar sağlamaya çalışıyor.  Aslında Washington; Katar, Arabistan ve müttefikleri arasındaki son gerginliğin müsebbibidir ve tek çıkarı olan yine Washington’dur. Bu yüzden Katar yönetiminin güvenlik kaygıları, Amerika ile güvenlik bağlarının devam etmesi ile giderilemez.
Bu haber 111 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI