Bugun...
Reklam


Saygı Öztürk yazdı: Yunanistan, Ege’de işgal ettiği adamıza anıt dikti!
Ege’de 18 adamızı işgal eden Yunanistan, tahriklerini sürdürüyor. Yunan ordusu, son olarak Muğla’ya bağlı Ardıççık Adası’na görkemli bir törenle ‘şehit asker’ anıtı dikti. Törene Savunma Bakanı da katıldı

Saygı Öztürk yazdı: Yunanistan, Ege’de işgal ettiği adamıza anıt dikti!

Ege Denizi'nde 18 adamızı ve 1 kayalığımızı işgal eden Yunanistan, Türk toprakları üzerinde tahrik edici hareketler yapmaya devam ediyor. Uluslararası anlaşmalara göre, Muğla'ya bağlı olan Ardıççık (Kinaros) Adası'nın Yunan işgali altında olduğu, geçen yıl bölgede yaşanan bir kaza sonucu ortaya çıkmıştı.

11 Şubat 2016 tarihinde Türk karasularında tatbikat yapan Yunan firkateyninden havalanan bir helikopter, Ardıççık Adası yakınlarında düşmüştü. Kazada, üç Yunan askeri ölmüştü. Türkiye, bölgede arama çalışması yapan Yunan ekiplerini yayınladığı NOTAM ile uyarmıştı.

ASKERLER TAM KADRO KATILDI

Adanın işgal altında olduğu ise 9 Mart 2016'da Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos ve Genelkurmay Başkanı Oramiral Evangelos Apostolakis'in ölen askerleri anmak için adaya yaptığı ziyaret sırasında ortaya çıktı. Yunan Savunma Bakanlığı, geçen nisanda da adaya enerji santralleri kurarak buradaki askeri üssün alt yapı çalışmalarını tamamladı.
Yunanistan'ın son hamlesi ise geçen çarşamba geldi. Yunan Savunma Bakanlığı, kazada ölen askerler için adaya bir anıt dikti. Anıtın açılışı için düzenlenen törene Yunan Savunma Bakanı Kammenos, Genelkurmay Başkanı Apostolakis, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Nikolaos Tsounis, Donanma Komutanı Koramiral Ioannis Pavlopoulos, ASDEN Adalar Yüksek Komutanı Korgeneral Nikolaos Manolakos ve ölen askerlerin aileleri katıldı.

‘YUNAN BAYRAĞI İNMEYECEK'

Askeri törenle karşılanan Yunan bakan, tören bitiminden sonra askeri helikopterle birlikte anıtın üstünden geçiş yaptı. Yunan helikopteri Türk hava sahasını 6 mil ihlal etti. Kammenos, yaptığı açıklamada, üç Yunan askerinin anavatanlarında öldüğünü iddia etti. Ardıççık Adası'ndaki Yunan bayrağının asla inmeyeceğini, bir kişi kalsa bile Yunan bayrağının dalgalanacağını kaydetti. Törenle ilgili haber, resim ve video görüntüleri de bakanlığın resmi internet sitesinde yayımlandı.

 

13harita
 

HARİTALARDA TÜRKİYE'YE AİT OLDUĞU GÖRÜLÜYOR

Olayı gündeme getiren emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, SÖZCÜ'ye şu değerlendirmeyi yaptı: “1943 tarihli İngiliz haritasında, Ardıççık Adası'nın, 12 Ada deniz sınırının dışında ve Türkiye'ye ait olduğu açık bir şekilde gösterilmiş. Cumhuriyet tarihinde ilk defa Türk topraklarına Yunan anıtı dikilirken, AKP hükümeti Yunanistan'a müzik notası bile vermedi. OHAL'i gerekçe göstererek Türk vatandaşlarının gösteri ve toplantı yapmasına engel olunurken, Yunan Savunma Bakanı ve Yunan vatandaşlarının Türk topraklarında egemenlik ve bayrak gösterisine neden engel olmadılar?”
Kaynak: SÖZCÜ

Bu haber 526 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI